Ho Chi Minh

"Nie ma nic cenniejszego nad niepodległość i wolność"

"Człowiek ciemiężony staje się rewolucjonistą"

"Nie mam broni, nie mam pieniędzy, nie mam systemu oświaty.  

        Mam tylko nienawiść i nie zapomnę o niej, dopóki nie będę mógł Wam ufać"

"Pokonamy Francuzów, a jeśli zrobicie ten błąd, że zostaniecie tutaj - pokonamy i was"

"Tak osiągniemy: Niepodległość państwa, wolność obywateli i szczęście narodu"

"Zabijcie dziesięciu naszych ludzi, a my zabijemy jednego z waszych. To wy pierwsi będziecie mieli dość"

 "Gdy pokonamy amerykańskich agresorów, odbudujemy nasz kraj dziesięć razy piękniejszy niż dziś"

 

Nguyen Cao Ky

"Amerykanie są jak duże dzieci. Można im wmówić najbardziej nieprawdopodobne rzeczy. Wystarczy postawić butelkę whisky i udawać sympatycznego faceta." - lipiec 1965r.

" Nie wierzcie w nic, co wam mówi Wietnamczyk. On jest inny niż wy. To Azjata. Współczesny Wietnamczyk widział w swoim życiu tyle nieuczciwości, tyle manipulacji i krętactwa, że sam już nigdy nikomu nie uwierzy i zawsze będzie ukrywał, co myśli naprawdę. Świat go nauczył, że prawda nie popłaca. W imię czego, zatem, ma mówić prawdę?." - 23 lipca 1965r.

"Nie sądzę, aby w wyborach wygrał rząd komunistyczny, czy choćby tylko neutralny, ale gdyby tak się stało, będziemy walczyć. Bez względu na to, czy taki rząd pochodziłby z wolnych wyborów, czy też nie, będziemy walczyć." - 13 maja 1966r.

 "Jestem pewny, że zwyciężymy." - 1 sierpnia 1966r.  

 

Richard Nixon

" W Wietnamie walczyliśmy o słuszną sprawę i przegraliśmy. Nigdy więcej Wietnamów może znaczyć, że nie będziemy następnym razem próbować. A powinno znaczyć, że następnym razem nie przegramy."

 

 

Lyndon Johnson 

"Nie chcemy rozpoczynać działań na szeroką skalę, ponieważ konsekwencje takiej decyzji mogłyby być nieobliczalne. Nie chodzi nam o demonstrację siły. Ale oświadczam, że ani się nie poddamy, ani też nie zrezygnujemy z obecności naszych sił w Wietnamie." - 28 lipca 1965r.

"Sukcesem komunistycznej partyzantki w Południowym Wietnamie jest już nie tylko nieprawdopodobny... jest niemożliwy." - 14 sierpnia 1966

 

Gen. Maxwell Taylor

"Walka toczy się na kilku frontach: rząd przeciw generałom, buddyści przeciw rządowi, generałowie przeciw ambasadorowi i - mam nadzieję - generałowie przeciw Viet Congowi"

"Przeznaczeniem Stanów Zjednoczonych jest przewodzenie wolnym narodom świata. Od tego przeznaczenia nie ma ucieczki." - 14 lutego 1966r.

 

Gen. William C. Westmoreland

"Agresywność, szybka reakcja, dobry użytek z siły ogniowej i odwieczna odwaga Australijczyków przyniosły niezwykłe efekty"

"Dostęp nieprzyjaciela do bogactw Delty musi zostać niezwłocznie powstrzymany"

 

U.S. News & World Raport

 

"Eksperymentalna dywizja helikopterów szturmowych jest przedmiotem największego od lat sporu pomiędzy przedstawicielami rozmaitych broni I służb. Istnieją uzasadnione wątpliwości, co do praktycznej przydatności helikopterów na polu bitwy." - 20 kwietnia 1964r.

"Najczęściej giną w Wietnamie żołnierze piechoty, Piechoty Morskiej i załogi helikopterów." - 21 marca 1966r.

"Wojna w Wietnamie przybrała nieoczekiwany obrót: coraz częściej dochodzi do bezpośrednich starć pomiędzy oddziałami Armii Stanów Zjednoczonych i Armii Północnego Wietnamu. W tej sytuacji trudno przewidzieć, gdzie jest kres tej niebezpiecznej konfrontacji." - 15 sierpnia 1966r.

 

Newsweek

"Werdykt w sprawie dalszych losów Kawalerii Powietrznej właśnie został wydany. Kiedy po godzinnej odprawie sekretarz obrony McNamara wyszedł z namiotu Sztabu Dywizji w An Khe, jego oblicze promieniowało zadowoleniem. Dywizja, według jego słów, "jest czymś absolutnie wyjątkowym w dziejach Armii Stanów Zjednoczonych... Nie ma na świecie drugiej podobnej dywizji"." - 13 grudnia 1965r.